Tržište kapitala je mesto susretanja ponude i tražnje za kapitalom. Ovde se pod kapitalom podrazumevaju dugoročni finansijski instrumenti.
Tri su osnovna izvora kapitala u jednoj zemlji:
- domaća štednja
- inostrana akumulacija tj. transfer inostrane štednje
- transformacija novca u kapital preko finansijskih institucija
Tržište kapitala ima tri bitna segmenta u svom sastavu:
- Kreditno tržište odnosno tržišta instrumenta duga su ona na kome se trguje dugoročnim kreditnim instrumentima koji se javljaju u obliku nota, debenture, obveznica i bondova, a u ulozi emitenta se mogu naći država i njeni organi, lokalne vlasti, privreda itd.
- Hipotekarno tržište – na njemu se trguje hipotekarnim kreditima i hartijama od vrednosti na bazi hipoteka. Hipotekarno tržište je tržište na kome se operiše finansijskim instrumentima koji su obezbeđeni direktno ili indirektno hipotekom. Ovde postoje dve podvrste tržišta:
- Kreditno tržište, gde se uključuje i lizing i
- Tržište akcionarskog kapitala.
- Tržište instrumenata akcionarskog kapitala tj. berze.
Funkcije tržišta kapitala
Koje sve funkcije obavlja tržište kapitala:
- Transfer kapitala od onih koji imaju viškove ka onima koji imaju manjkove kapitala. Oni koji imaju višak kapitala imaju štedne jedinice, a oni sa manjkom kapitala imaju investicione jedinice.
- prikupljanje kapitala koji je neophodan za privredni rast i razvoj.
- Selekcija projekata – cena kapitala određuje koji će projekat od mase ponuđenih biti prihvaćen, a ta cena kapitala se formira upravo na ovom tržištu.
- Kontrolna funkcija – uz pomoć ovog tržišta sredstva se koriste na najbolji način.
- Izvršavanje ugovornih obaveza – svi učesnici moraju izvršavati svoje ugovorene obaveze, jer je tržište jako rigorozno.
- Funkcije u vezi sa rizicima – spajanjem većeg broja učesnika i objedinjavanjem projekata dolazi do smanjenja rizika.
- Zaštita vlasništva i interesa vlasnika kapitala.
Aktivnosti na tržištu kapitala
Na tržištu kapitala se događaju razne i mnogobrojne aktivnosti. Sve one se mogu podeliti na sledeće grupe:
- Udruživanja i pripajanja preduzeća (mergers), merdžeri – ovo je slučaj kada se na dobrovoljnoj bazi udruže dva preduzeća na osnovu dogovora i sporazuma menadžera.
- Preuzimanja (Takeovers) – jedno preduzeće kupuje na berzi akcije drugog preduzeća, ali bez volje i saglasnosti ovog drugog preduzeća.
- Zastupnička borba (Proxy fight) – tipično lobiranje na skupštini akcionara da manjina pokuša da dobije glasove većine.