Važniji formati datoteka za čuvanje vektorske grafike
Formati za čuvanje vektorske grafike najviše zavise od programa u kojem je sadržaj datoteke napravljen. Formatima za vektorsku grafiku mogu se smatrati gotovo svi namenjeni programima za obradu tekstualnih dokumenata, jer je font, ništa drugo nego skup veoma primitivnih vektorskih objekata. .TTF (true type font) je najčešći format koji nosi podatke o fontu namenjenom pisanju tekstova na računaru. Vektorskim formatima mogu se smatrati svi oni namenjeni za čuvanje trodimenzionalne grafike, različitih nacrta, shema, itd. To ih čini veoma kompatibilnim i lako razmjenjivim među različitim programima, ali samo ako se odnosi na jednostavne linije i ispune. Složene efekte, prelaze boja i sl. podržavaju samo matični formati programa u kojima radimo. Takođe, svaki moderni vektorski program podržava mogućnost unosa rasterske grafike unutar vektorskog rada. Naravno, to dosta ograničava odabir formata dokumenta. Postoji zasigurno nekoliko hiljada formata koji se mogu opisati kao nosioci vektorske grafike, kao sačuvanog podatka na računaru, ali su navedeni samo oni koji se najčešće koriste i kojima je čuvanje vektorske grafike kao širokog pojma primarno namenjena.
Postoje formati namenjeni za svestraniju primenu:
Ostali poznatiji vektorski formati zapisa grafičkih podataka
Iako većina današnjih internet browsera ne podržava vektorski format (kao što ga ne podržava ni sama HTML specifikacija), postoje različiti dodaci za prikazivače koji omogućavaju njegovo pregledavanje. Razlog zbog kojeg ovaj format nije podržan u većoj meri leži u samoj prirodi rasterskog načina gledanja na svet. Naime, pre prikazivanja na ekranu ili ispisa na pisaču, svaka vektorska grafika mora se rasterizovati, odnosno pretvoriti u rastersku. Taj proces nije toliko jednostavan, pogotovo kada nam je na raspolaganju hrpa različitih formata zapisa. U novije vreme sa snažnim prodorom PDF-a, stvari su konačno krenule u dobrom smeru.
Najkonzistentniji vektorski format na koji ćete naići je Encapsulated PostScript (EPS) format. Njegova je interpretacija nešto bolja na Macu nego na PC-u.
Za uspešnu konverziju EPS formata u format prilagođen web-u ispratite tačke od 1-3.
Slika u JPEG formatu Slika vektorizovana sa AutoTrace u Delineate GUI
Čuvanje rasterske grafike za web
Prilagođavanje grafičkih elemenata, jedan je od najvažnijih elemenata dizajna. Prilagoditi (optimizirati) grafički element za prikaz na web-u znači smanjiti izlaznu veličinu elementa uz što manji gubitak kvaliteta.
Prikazani su različiti formati (GIF, JPEG, PNG, vektorski), alati i metode pomoću kojih je moguće postići najbolji odnos veličine datoteke i kvaliteta prikaza iste.
Veličina slike može se smanjiti na sledeće načine:
1. Kompresijom - algoritmi za kompresiju se koriste da bismo zapisali što kompaktnije prezentacije iste informacije, tj. da bi sa što manje informacija prikazali istu stvar.
2. Promenom dimenzija - dimenzije neke slike treba da budu pažljivo odabrane.
Najjednostavniji je način da u nekom programu za obradu slika izvršite podešavanje dimenzija.
3. Promenom rezolucije - rezolucija slike predstavlja broj tačaka po kvadratnom inču (dpi – dots per inch). Što je veći broj tačaka, veća je i veličina slika, a važi i obrnuto, što je broj tačaka manji, to je slika manja (zbog broja bitova potrebnih za zapis po pojedinom inču). Naravno, pri tome treba znati da se smanjenjem rezolucije gubi i na samom kvalitetu slike. Sledi da je odnos između kvaliteta slike i njene rezolucije obrnuto proporcionalan, te zbog toga podešavanje rezolucije predstavlja kompromis. Rezolucija monitora je podešena na 72 dpi-a, stoga se preporučuje njeno korištenje u prikazu grafikih elemenata na web-u.
JPG i GIF su primarne ekstenzije za digitalnu grafiku koje se koriste na web-u. Pojava CSS stilova u potpunosti je promenila pristup u implementaciji grafika na web stranu, pa je tabelarni sistem uklapanja grafika zamenjen mogućnostima koje pružaju pojedine osobine stila.
PNG (Portable Network Graphic) je ekstenzija koja se pojavila 1995. godine sa idejom da doskoči vlasnicima GIF koji su najavljivali početak naplaćivanja licenci. Tako da su ovom ekstenzijom obuhvaćene sve osobine koje ima GIF, ali i unapređene da bi se dobila optimizovana grafika visokog kvaliteta za web.
PNG ekstenzija ima mnogo osobina koje privlače dizajnere, a to su između ostalog:
• Kombinacija osobina JPG i GIF ekstenzija.
• PNG ekstenzija čuva informacije o transparenciji u alfa kanalu. Ova osobina se ne interpretira adekvatno u svim pretraživačima, pa nije doživela širu primenu.
• Napredno progresivno renderovanje.
Glavni problem masovnijoj upotrebi ove ekstenzije predstavlja podrška pretraživača. Tu se pre svega radi o IE i nemogućnosti interpretiranja alfa kanala tj. transparencije zbog čega su dizajneri prinuđeni da koriste GIF.
Više o standardizaciji PNG ekstenziji možete saznati na: www.w3.org/Graphics/PNG/.
Tehnologija koja je povezana sa PNG je MNG (Multiple Network Graphic) koja u sebi sadrži mogućnosti za beleženje animacije.
Više o MNG ekstenziji možete saznati na: www.libpng.org/pub/mng/
Na slici je prikazan test slike sačuvane sa PNG ekstenzijom s leva na desno imamo interpetaciju u Mozzila i Internet Explorer.
Test PNG ekstenije u browserima
Poređenje GIF i JPEG formata
Ispod se nalazi tabela sa nekim od karakteristika formata koje treba imati na umu.
Prikaz tabele sa nekim od karakteristika formata koje treba imati na umu.
GIF (Graphics Interchange Format)
JPEG
Ekstenzije za čuvanje digitalnih grafika
Prikaz tabele sa najpoznatijim formatima za čuvanje vektorskih i rasterskih digitalnih grafika
Tabele sa najpoznatijim formatima za čuvanje digitalnih grafika
Nekoliko preporuka pri radu sa digitalnim grafikama