Već smo videli kako aktiviramo ovaj panel i pomenuli smo da u njemu postoje već predefinisane boje koje sadrži program InDesign kao uzorke, kao i boje koje ćemo mi sačuvati. Najbolji način da shvatite šta predstavlja ovaj panel, jeste da ga posmatrate kao različite grupe (pakovanja) flomastera koje imate kada radite na bojenju iscrtanih ilustracija. Klikom na određeni uzorak boje ste u stvari izabrali željeni flomaster iz određene grupe sa kojim ćete sada bojiti selektovanu površinu ispune ili konturu.
Panel Swaches je i mnogo više od toga. Osim raznovrsnih boja (Solid Colours), ovaj panel Vam omogućava pristup i drugim tipovima ispune objekata, koje ćemo detaljnije objasniti kasnije - Gradient (prelivanje dve ili više boja).
None (Nikakva boja) - je uzorkak koji se po default-u nalazi kao prvi u panelu Swatches. Izborom ovog uzorka selektovani objekat neće imati nikakvu boju (ispune ili konture u zavisnosti šta je bilo aktivno kada ste kliknuli na uzorak None). Ukoliko boji ispune primenite None, objekat će biti providan, ukoliko konturi primenite None, kontura u tom slućaju neće ni postojati. Objekat može da bude providan ispunom, a da mu je samo kontura obojena određenom bojom i obrnuto.
Kada želite da kreirate novi uzorak tj. da sačivate boju koju ste sami izmešali u panelu Colour, kako bi ste je u budućnosti opet koristili, to ćete uraditi na više načina. Kada je ta boja aktivna u kvadratu za Fill ili Stroke možete je sačuvati:
• Klikom na New Swatch ikonicu na dnu panela Swatches
Kreirani uzorci kao i svi ponuđeni predefinisani, imaju svoje opcije koje Vam omogućavaju da ih pregledate i uredite ukoliko to želite. Prozor sa opcijama (Swatch Options) otvarate kada dva puta kliknete na željeni uzorak u panelu Swatches ili klikom na ikonicu Swatch Options u meniju sa opcijama panela Swatches.
InDesign će sve nove boje koje kreirate imenovati na osnovu vrednosti svih kanala palete boja kojom je formirana.
U ovom prozoru možete promeniti Colour Mode boje (tako ćete najbolje videti razliku, kako određena boja izgleda u RGB-u, ukoliko je CMYK i obratno), kao i tip boje (Colour Type).
InDesign nudi dva tipa uzoraka boja u zavisnost šta sa tom bojom radite i oba tipa boje drugačije označava u panelu:
Dodavanje boje vektrskim objektima uz pomoć Ispune i Konture (Fills & Strokes)
U ranijim lekcijama upoznali smo se sa pojmom ispune i konture, dok smo u prošloj rekli nešto više o tome.
Ispuna (Fill) objekta je ono što je vidljivo u okviru njegove vektorske putanje koja ga opisuje ako je zatvoren. Ako nije zatvoren putanjom, ispuna će biti definisana postojećom putanjom i jednom ravnom linijom koja ga zatvara od početne do krajnje tačke usidrenja (Anchor Points).
Kontura (Stroke) objekta je ono što vidimo na samoj vektorskoj putanji koja ga formira.
Svaki objekat u InDesign-u obavezno mora da ima definisanu boju svoje ispune i konture, jer čak i kada nije vidljiva, definisana je sa None (definisanim uzorkom koji smo pomenuli u pređašnjoj lekciji).
Dodavanje ispune - Fill
Postoje tri vrste ispune:
Sve ove ispune se mogu naći u panelu Swatches ili u njegovim bibliotekama uzoraka. Ukoliko želite selektovanom objektu da promenite ispunu, to možete uraditi i iz ToolBox-a. Na samom dnu, odmah iznad ikonica Screen Mode, postoji ikonica koja otvara meni za odabir jedne od tri ispune:
Gradient Fill - gradijentalna ispuna
Dok Solid Colour ispuna sadrži samo jednu boju, gradijent sadrži dve ili više boja koje prelaze iz jedne u drugu na način koji podesimo. Postoje dva načina mešanja tih boja:
Kako bi ste dodali ispunu gradijenta selektovanom objektu, aktivirajte panel Gradient iz padajućeg menija Window, kliknite na opciju ispunom gradijenta u ToolBox-u koji će ga automatski otvoriti ili najbrži način, tastaturnom prečicom . (tačka).
Za dodavanje ispune gradijentom možete koristiti alatku koja je namenjena za to, Gradient Swatch Tool i nalazi se u ToolBox-u.
Selektujte objekat kojem želite da ubacite ispunu gradijentom, aktivirajte Gradient Swatch Tool, a potom prvim klikom u okviru radne površine određujete početnu tačku (boju) gradijenta. Držeći i dalje levi taster miša prevlačite kursor do tačke gde želite da se Vaš gradijent završi. Tačka na kojoj pustite taster miša u okviru radne površine automatski će biti određena kao završna tačka (boja) Vašeg gradijenta. Ono što čini ovu alatku toliko dobrom u vidu ispune objekata, jeste to što možete početi i završiti gradijent bilo gde u okviru radne površine, čak i van okvira objekta kojem je ispuna namenjena. Time dobijate da selektovanjem više različitih objekata, možete da ih ispunite jedinstvenim gradijentom, kao na slici ispod.
Ukoliko kliknete jednom na jedan od sačuvanih uzoraka gradijentalne ispune, postavićete ga u panel Gradient i svaki objekat kojem dodate gradijent kao ispunu će automatski dobiti upravo takvu vrstu gradijenta. Ukoliko dva puta kliknete na uzorak, otvorićete njegov prozor Gradient Options.
Ovde možete da vršite detaljne izmene gradijentalnog uzorka posebno što se boja tiče. Prvo odaberite tip gradijentalne ispune - linijski ili kružni, potom iz padajućeg menija Stop Colour (boja koja se odnosi na odabrani držač boja) odaberite jednu od opcija na osnovu koje ćete vršiti izmene selektovanog držača boja:
Pre svega, da bi ste vršili izmene i uopšte došli u mogućnost otvaranja ovog padajućeg menija, morate da izaberete jedan od držača boja na koji ćete uticati promena. Pored izbora boje, kada selektujete držač može uticati i na njegovu lokaciju na klizaču unosom vredosti u polje Location.
Ukoliko želite da kreirate novi uzorak gradijentalne ispune u panelu Swatches, pokrenite komandu New Gradient Swatch..., koja se nalazi na vrhu menija sa opcijama panela Swatches. Na taj način ćete otvoriti Dialog Box -New Gradient Swatch- koji je identičan kao malopređašnji Gradient Options.
Napomena:
Ono što je moguće raditi u InDesign-u, jeste dodavanje gradijenta konturi. Zato obratite pažnju u toku rada koji Vam je od kvadrata (Fill ili Stroke) trenutno aktivan, jer ćete njemu dodati željeni gradijent. |
Kontura je vidljivost same vektorske putanje. Podešavanje konture možete vršiti iz Kontrolnog panela otvarajući Stroke Swatches panel (klikom na kvadrat Stroke Colour) ili iz panela Stroke.
Postoje nekoliko karakteristika kontura koje možete kontrolisati iz panela Stroke:
Drugi deo ovog panela se odnosi na izgled konture njenim tokom i na krajevima. U padajućem meniju Type možete odabrati jedan od predefinisanih izgleda konture, čiju prikaz možete videti ispred imena.
Isti padajući meni za odabir tipa konture možete naći u Kontrolnom panelu, desno uz kvadrat za izbor boje konture. Odmah iznad se nalazi i padajući meni sa izborom debljine konture koji direktno utiče i na odabrani tip, podebljavajući ga.
Vektorskoj putanji sa slike dodata je kontura debljine 7pt, izmenjen je tip, dodata je tačka
na početku i strelica na kraju putanje, a razmaci su obojeni u žutu (CMYK) boju bez
izmene njene nijanse (100%)