Adobe Photoshop CS5 raspolalaže velikim brojem filtera. Korišćenjem i kombinacijom ovih filtera može da se dobije neograničeni broj krajnjih rezultata. Koristeći neki od filtera, možete da retuširate slike, da primenite neki od specijalnih efekata iz Art galerije i tako pretvorite fotografiju u akvarel ili skicu, ili da napravite jedinstvene efekte koristeći filtere iz grupe Distortion. Filteri se mogu koristiti za rešavanje jednostavnih zadataka, poput izoštravanja fotografija, ali i za naprednije zadatke, od dodavanja specijalnih efekata do stvaranja kompletne komprozicije ni iz čega.
Pored načina na koji se primenjuju filteri, u ovoj lekciji ćemo napraviti kratak pregled grupa u koje su raspoređeni unutar Photoshop-a, zadržavajući se samo na najvažnijim.
Skoro svi filteri imaju Preview, tako da možete posmatrati promene na vašoj slici koje izazivaju razna podešavanja unutar filtera, kao i sam filter.
Pored primene filtera na sloj, takođe možete primeniti filter na Smart Object. Tada filter nije destruktivan, za razliku od ostalih primena filtera. U tom slučaju možete dodatno podešavati opcije svakog primenjenog filtera tj. smanjivati mu providnost ili menjati Bledning Mode računajući piksele pametnog objekta kojem ste primenili filter kao osnovnu boju mešanja. Primenjeni filteri će se prikazivati poput Layer efekata, moći ćemo da ih sakrijemo, da uđemo u njihove opcije, da ih izbrišemo ili im dodamo masku.
Prillikom upotrebe filtera, trebalo bi obratiti pažnju na sledeće stvari:
Filter Gallery pruža mogućnost brzog pregleda velikog broja filtera na jednom mestu. Preko ove opcije možete da primenjujete više filtera na dokument, isključujete vidljivost ili efekte u potpunosti za određene filtere, resetujete opcije ili menjate redosled kojim su filteri primenjeni na sadržaj dokumenta. Treba obratiti pažnju da nisu svi filteri sadržani u Filter Gallery.
Da biste otvorili Filter Gallery, idite na Filter > Filter Gallery, a potom možete kliknuti na kategorije filtera, da biste videli koji su filteri na raspolaganju.
Filter galerija sadrži sledeće grupe filtera:
Artistic Effects: razne tehnike koje se koriste u slikanju, a kojim se postiže, na primer da posle njiihove primene fotografija izgleda kao akvarel, pastel, fresko tehnika...
Rough Pastels i Poster Edges
Brush Strokes: razni efekti čija primena simulira upotrebu raznih četkica, tj. različitih tehnika nanosa četkicom za njihovo stvaranje. Na primer, ako primenite neki od ovih filtera na fotografiju, ona će izgledati kao da je slikana četkicom, krajnji rezultat naravno varira od filtera koji ste izabrali iz ove grupe.
Ink Outlines i Dark Strokes
Distort: upotrebom ovih filtera, dobijate utisak kao da sliku gledate kroz staklo, vodu... Koriste se takođe za postizanje prirodnog ili neprirodnog izobličenja. U Filter Gallery se nalaze samo neki.
Diffuse Glow i Ocean Ripple
Sketch: filteri iz ove grupe dodaju teksturu slici, često se koriste za postizanje 3D efekta. Takođe ih je moguće upotrebiti za postizanje privida da je sadržaj nacrtan slobodnom rukom, jer ponekad sadržaj posle njihove primene podseća na skicu.
Charcoal i Graphic Pen
Stylize: u filter galeriji se nalazi samo jedan efekat iz ove grupe, krajnji rezultat stilizuje izgled slike uokvirujući svetlim Stroke-om razne površine.
Glowing Edges
Texture: konvertuje sliku tako što primenjuje selektovanu teksturu na njenu sadržinu.
Patchwork i Stained Glass
Svim filterima iz Filter galerije možete pristupiti iz menija filter. Pored već pomenutih u njemu se nalaze:
Blur: razne vrste zamagljenja, koje služe za ublažavanje ivica, specijane efekte ili simulaciju Motion Blur-a (zamagljenje usled pokreta)...
Gaussian Blur i Radial Blur
Noise: Različiti filteri koji dodaju šum slici.
Add Noise i Reduce Noise
Render: grupa filtera koja služi za stvaranje najrazličitijih specijalnih efekata: preliva, munja, elektriciteta, svetlosnih izvora...
Difference Clouds + Lens Flare (levo) i Fibers - simulacije kore drveta, kao novi lejer preko u Vivid Light Blending Mode-u (desno)
Sharpen: Filteri koji se koriste za izoštravanje slike.
Smart Sharpen
Kada primenite neki Filter, ako želite da ga ponovo primenite ne biste li ga pojačali, možete da iskoristite tastarnu prečicu Ctrl+F. Kao što je već rečeno, moguće je primenjivati nekoliko filtera uzastopno krajnji rezultat će zavisiti od redosleda kojim ih primenjujete, dakle da biste ponovili neki efekat nije dovoljno samo znati koje ste filtere primenili, već i koji je bio njihov raspored.
Pored galerije filtera, postoji još jedna moćna alatka uz pomoć koje možete napraviti značajne efekte. To je Liquify koji možete aktivirati komandom Filter > Liquify...
Dialog Box Liquify
Sa leve strane u gornjem uglu, videćete različite četke koje imaju karakteristične efekte, a na desnoj strani su opcije za izabranu četku.
Sve četke na svoj način krive površinu koju obrađujete kada držeći levi taster miša prelazite preko nje. Najveća deformacija svih alatki je upravo u centru četki. Da biste najbolje shvatili kako koja četka deluje na površinu pre nego da krenemo da ih objašnjavamo, u ponuđenim opcijama sa desne strane, u View Options, štiklirajte kvadrat „Show Mesh”. Preko slike koju obrađujete će se pojaviti mreža uz pomoć koje imate jasniju sliku o tome kako alatka krivi sliku.
Dodatne opcije:
Pokretanjem ove komande iz padajućeg menija Filter u mogućnosti smo ispravimo perspektivna zakrivljenja objekata na fotografiji nastalih u slučaju kada su objektiv Vaše kamere i određeni objekat koji slikate pod različitim uglom, zbog čega će taj objekat izgledati manje ili više „iskrivljen” u perspektivi. Ovo će Vam se najčešće dešavati kada slikate npr. zgradu ispred Vas koja ne može cela da uđe u kadar, zbog čega ste prinuđeni da se sagnete i usmerite objektiv naviše. Pokretanjem komande Filter > Lens Correction… otvoriće se njen Dialog Box:
Dialog Box Lens Correction
Najveći deo prozora zauzima standardno prikaz dokumenta koji obrađujete. U gornjem levom uglu nalaze se ikonice sledećih alatki:
Ukoliko Vam ove ikonice nisu dovoljne za željeni rezultat, sa desne strane imate Auto Correction opciju kao i Custom gde možete detaljnije vršiti korekturu uz pomoć sledećih klizača:
Izgled fotografije pre i posle primene Lens Correction Filtera
U slučaju da želite određenu selekciju ili deo slike da prebacite na drugi deo ili dokument, morali biste sami da je uz pomoć Distort, Rotate, Scale ili Perspectiv opcije uklopite na novom prostoru, kako bi rezultat bio logičan. Upravo zato postoji Vanishing Point filter, koji će uz pomoć perspektivnih mreža koje ste nacrtali, sam transformisati objekat kako bi se uklopio na novo mesto, kako perspektivom, tako i osvetljenošću, takođe će u slučaju retuširanja određenih delova davati prepravke koje su takođe podešene kako bi rezultat bio logičniji. Pokretanjem komande Filter > Vanishing Point… otvoriće se njen Dialog Box:
Dialog Box Vanishing Point
Sa desne strane prozora nalazi se nekoliko alatki:
Pre svega, potrebno je da napravite perspektivne ravni, na osnovu kojih će se delovi ili novi dokumenti transformisati u perspektivi. To ćete uraditi uz pomoć alatke Create Plane Tool. Photoshop očekuje da označite četiri tačke koje formiraju ravan. Klikom na svaku od njih napravićete prvu ravan koja ima osam pomoćnih tačaka, slična je Free Transform opciji s tim što je podeljena mrežom linija koje možete povećati ili smanjiti.
Tačke u uglovima služe kako bi ravan bila podešena tj. kako bi svaka tačka što preciznije formirala perspektivu sa slike (u ovom slučaju prednji deo zgrade sa Pikasovim muralima). Jednostavnim klikom na njih, držite levi taster miša i prevucite ih na željeno mesto. Ako to probate da uradite sa jednom od četiri pomoćne središnje tačke, raširićete ravan ili skupiti u perspektivi koju ste formirali. Ako želite da proširite ravan ali u nekom drugom pravcu i time formirate novu ravan, to ćete uraditi tako što ćete na ivici gde želite da napravite novu ravan u perspektivi, držati Ctrl i povući središnju tačku u određenom pravcu. Ako Vam se ugao ravni ne poklapa sa onim što opisujete, držite Alt i klikom na srednju pomoćnu tačku nađite pravi ugao.
Ukoliko je boja ivica ravni plava, Photoshop Vas obaveštava da je logična i da se poklapa sa perspektivom na slici, što neće biti slučaj ukoliko je žute ili crvene boje. Kada napravite potrebne perspektivne ravni, klikom na OK one će biti sačuvane, ali Vaša fotografija još uvek nije pretrpela nikakve izmene. Kada su sačuvane, predlažem da sve promene radite u novom sloju kako bi ste mogli dodatno da ih uređujete kroz Opacity, Blending modove itd. Da bi ste novom sloju dodali perspektivne ravni, aktivirajte ga, pokrenite komandu Filter > Vanishing Point…, a potom kliknite na padajući meni koji se nalazi s desne strane Edit Plane alatke i aktivirajte Render Grids to Photoshop.
Padajući meni sa opcijama
Sada možete da izaberete, uz pomoć Marquee alatke, deo koji želite da u perspektivi pomerite, kopirate, retuširate itd. Primetićete da se pravougaona selekcija formira samo uklapajući se perspektivno u ravni. Kada ste je izabrali, klikom na nji možete je izmestiti. Ukoliko držite Alt i prevlačite je, iskopiraćete je u perspektivi na mestu gde pustite selekciju (Move to a New Destination). Ukoliko držite Ctrl i prevlačite mišem u okviru ravni, tražićete mesto u okviru Perspective, s kojim ćete prekriti Vašu selekciju (Move as a Source). U oba slučaja imate iste opcije za podešavanje prenešenog dela selekcije na određeno mesto ili zamene selekcije s tim mestom. To su:
Ukoliko želite da u okviru perspektivne ravni dodate neku drugu sliku, otvorite je u Photoshop-u, ukoliko je velika smanjite je otprilike na potrebnu veličinu koju će zauzimati u vašoj perspektivnoj ravni (kako ne bi morali u Dialog Box-u da je transformišete), selektujte je celu i kopirajte tastaturnom prečicom Ctrl+C. Vratite se u vaš dokument, napravite obavezno novi sloj, dodajte mu perspektivne ravni i sada umesto da sa Marquee alatkom vršite selekciju, samo aktivirajte komandu Edit > Paste (ili tastaturnu prečicu Ctrl+V). Po Default-u, u gornjem levom uglu pojaviće se slika koju ste kopirali; prevucite je u ravan i ona će automacki biti transformisana u perspektivu. Možete je pomerati u okviru samo jedne ili više ravni, aktiviranjem Allow Multi-surface Operations iz padajućeg menija sa opcijama. Isto to možete uraditi sa tekstom u rasteru, ali ne zaboravite da ga ne pravite kao sloj ovog dokumenta, već u zasebnom sloju, gde ćete ga selektovati, kopirati i preneti tek u Dialog Box-u Vanishing Point. Kada prihvatite promene klikom na OK, novostvorenu sliku ili tekst u perspektivi imaćete u novom sloju koji ste upravo zbog toga i formirali.
Izgled fotografije pre i posle dodavanja nove slike putem Vanishing Point filtera
Jedna od novina Photoshop CS4 softvera bila je rad sa 3D modelima. Do tada, Photoshop je mogao da simulira 3D izgled nekih objekata u dokumentu, ali od CS4 verzije moguće je raditi sa pravim 3D modelima, što je u CS5 verziji dodatno unapređeno.
Za tu namenu u Photoshop su ubačena dva seta alatki:
Alatke za rad sa 3D modelima
Lako ćete proceniti za koju namenu ćete koristiti koju alatku. Ovim alatima vršite transformaciju već postojećih 3D modela ali njima ne možete da kreirate model.
Model možete uvesti iz nekog od programa za 3D modelovanje ili ga kreirati direktno od već postojećeg Layera. U oba slučaja koristićete padajući meni „3D”:
Padajući meni 3D
Prvi segment opcija kreira novi sloj, koji ima karakteristike 3D modela i u njega stavlja eksterni 3D fajl. Ovu opciju ćete koristiti kada imate gotov model i želite da ga ubacite u vaš dokument, pa da ga tu dalje obrađujete.
Drugi segment komandi ćete koristiti u slučaju da nemate fajl sa 3D modelom, već želite da ga kreirate direktno u Photoshop-u. Dakle, ovde ćete od postojećeg sloja napraviti 3D model koji ćete kasnije alatkama menjati.
Što se Render-a tiče, Photoshop CS5 se oslanja na GPU (Graphic Processing Unit) i koristi resurse samog grafičkog procesora umesto resursa glavnog procesora i RAM memorije računara. Ovakav pristup manje opterećuje resurse računara i prebacuje prikaz i renderovanje grafičkih elemenata u potpunosti onom delu računara koji je za to zadužen: grafičkoj karti.
Bitno je da sam GPU ima podršku za OpenGL kako bi sve nove funkcije koje se oslanjaju na OpenGL bile moguće. Pored toga, bitna je i RAM memorija same grafičke karte – na samoj grafičkoj karti mora postojati barem 128 MB RAM memorije. Photoshop se oslanja na GPU računara i ako ne postoji podrška za OpenGL, render će biti rađen softverski, što će dati značajno lošije rezultate.
Takođe, za neke komande možete dobiti grešku kao na slici:
Obaveštenje da vaša grafička karta nema podršku za OpenGL
Ipak, ukoliko radite sa softverima za 3D modelovanje, verovatno imate potrebne uslove za upotrebu punih mogućnosti novog softvera iz Adobe-a.