Copyright
Uvod
Za materijale koji su objavljeni na Internetu vrede isti običaji i zakoni kao i za sav ostali objavljeni autorski materijal. Zna se ko je autor i ko potpisuje (a time u načelu i odgovara) objavljeni sadržaj.
Ali, šta to znači u praksi? Smeju li se u vlastitom autorskom delu koristiti materijali objavljeni na webu?
Linkovi i autorska prava
Linkovi su ono što hipertekstualni materijal i čini posebno sadržajnim i atraktivnim, pogotovo mogućnost da se koriste linkovi na materijale koje je već ranije izradio neko drugi.
Sve linkove potrebno je proveriti pre povezivanja. Link u hipermedijima odgovara citiranju literature u klasičnom načinu pripreme materijala. Danas već postoji čitav niz elektronskih časopisa koji svoje članke recenziraju na način uobičajen u naučnim krugovima. Takvi se izvori mogu smatrati pouzdanima.
Na Internetu se može pronaći izobilje materijala koji nigde nije recenziran niti proveren i sasvim uopšteno rečeno: web je nepouzdan izvor informacija.
Autorska prava na Internetu
Potrebno je poštovati autorska prava svakog autora materijala na webu. Materijal koji je publikovan na webu javan je i lako se kopira. Sva ozbiljnije firme sadrže uslove za korišćenje objevljenog materijala.
Autori na webu žele da se njihov materijal što češće posećuje i svaki link na njihove stranice dobro je pozdravljen.
Postavljanjem linka na neku stranu, njemu se odaje priznanje i reklamira se njegov sadržaj, za što se inače pokreću posebne promotivne akcije. Može se smatrati da je potpuno slobodno postavljati linkove iz svog materijala na tuđe stranice.