(Prema metodologiji stranih fondova za podsticanje razvoja malih i srednjih preduzeća)
Okvirni sadržaj:
Biznis plan je skup prihvaćenih vrednosti za nastupajući period i predstavlja važnu meru za kontrolu ostvarenja poslovanja u planskom periodu, za iznalaženje odstupanja kao pouzdanih upravljačkih informacija.
Važno je imati u vidu da je biznis plan samo sredstvo za postizanje nekog cilja, a ne sam cilj. Biznis plan pomaže u koordinaciji i komunikaciji na više načina, jer je menadžment prisiljen da misli o odnosima između pojedinih operacija i preduzeća kao celine. Pored toga, biznis plan pomaže da se otkriju slabosti u organizacionoj strukturi, da se identifikuju problemi u komunikaciji i utvrde odgovornosti. Ipak, biznis plan se ne mora uvek ostvariti, jer i poslovno okruženje i ljudska priroda sadrže neizvesnosti, pa bi čvrst biznis plan predstavljao prepreku menadžerima da ostvare strateške ciljeve.
U poslednjih desetak godina u našoj poslovnoj praksi uglavnom nije bilo planiranja i planova kao verne projekcije mogućnosti i realnih tržišnih šansi poslovnog subjekta. Ovakvo trajanje »neplanskog« vođenja posla može se objasniti i promenljivim uslovima poslovanja i potrebom situacionog ponašanja.
Izlazak iz privredne izolacije, postepena stabilizacija uslova poslovanja i težnja ka vraćanju u privredne tokove Evrope, stavlja određene zahteve i u smislu kontrolisanog, planskog usmeravanja poslovne aktivnosti.
U savremenoj privredi plan je osnovni alat u racionalnom upravljanju promenama u radu i ponašanju. Da bi se uspelo u poslu potrebno je razumeti promene i od njih načiniti prijatelja. Upravo planiranjem se postaje vođa, kreator promena, a ne njihov puki sledbenik. Planiranjem se mogućnost da nas promene zateknu nespremne svode na najmanju moguću meru.
Biznis plan se sve češće ističe kao značajna pretpostavka uspešnog rada i poslovanja preduzeća, uslov za otpočinjanje bilo kakvih aktivnosti čiji je cilj privlačenje kapitala i povezivanje sa domaćim i inopartnerima i kao izvor informacija za poslovno odlučivanje. Daje mu se uloga temeljnog akta za definisanje i vođenje poslovne politike.
U pitanju je dokument koji se radi u pripremi za realizaciju određenih poslovnih poduhvata i projekata i čija je svrha da prikaže osnovne elemente nameravanog poduhvata i pruži podlogu za odlučivanje različitih subjekata o ulasku u njegovu realizaciju.
Biznis plan nije klasičan planski dokument kao godišnji ili srednjeročni plan. On se, pre svega, odnosi na određeni poslovni poduhvat. Po svojoj nameni i sadržaju delom je bliži studiji opravdanosti, ali znatno manje detaljan elaborat. Ne sadrži sve elemente koje sadrži studija opravdanosti i najčešće se odnosi na znatno kraći vremenski period i u tom smislu ima više operativni karakter.
Nijedan akt striktno ne propisuje formu i strukturu biznis plana. Međutim, postoji opšteprihvaćena praksa na koju se oslanjaju potencijalni eksterni finansijeri i investitori i na osnovu koje procenjuju prihvatljivost dostavljenog biznis plana. To se, pre svega, odnosi na biznis plan pripreman u funkciji obezbeđivanja dodatnih sredstava, poslovnog povezivanja ili pokretanja novog poslovnog poduhvata, a ta se praksa dobrim delom može koristiti i pri izradi biznis plana namenjenog projektovanju i vođenju poslovanja preduzeća.
Mnoge banke pribegavaju pripremi tipskih biznis planova za svoje klijente. Takođe, to rade i specijalizovane institucije. Za razliku od bankarskih, planovi koje pripremaju specijalizovane institucije su relativno širi i više u funkciji same provere mogućnosti kandidata. Na osnovu njih se prave (uglavnom uži) planovi prema formularima banaka. U novije vreme se nastoji da, svuda gde je to moguće, dođe do približavanja i ujednačavanja tzv. nacionalnih biznis planova, te da se oni zamene harmonizovanim evropskim.
Na osnovu biznis plana korisnik treba da dobije kompletnu predstavu o tome šta preduzeće namerava da preduzme u sadašnjem trenutku i o šansama za uspešnu realizaciju budućih poslova. Nivo detalja izložen u biznis planovima može varirati, ali njihova priprema može biti vrlo obimna i duga, zavisno od vremenskih inputa i informacija potrebnih za potpuno razumevanje.
Našoj poslovnoj praksi tek predstoji afirmacija biznis plana i njegovo prihvatanje kao upravljačkog alata ili osnove za upravljanje promenama u sopstvenom radu i ponašanju.