Šta su bežične mreže? To su mreže međusobno povezanih uređaja koji su povezani radio signalom umesto kablovima. Bežične mreže pružaju korisnicima fleksibilnost i mobilnost kako u radnom tako i u kućnom okruženju. Bežične mreže, kao i sve druge, imaju svoje prednosti i mane. Neke od njih bile bi:
Postoje dva moguća načina rada bežičnih mreža i to:
Ad hoc način rada bežični mrežni adapter se direktno konektuje na drugi bežični mrežni adapter. Ovakav način rada omogućava Peer to peer komunikaciju u kojoj su računari i uređaji direktno konektovani jedni na druge umesto na ruter ili Access point (tačku pristupa).
Infrastructure način rada - bežični mrežni adapteri se konektuju samo na specijalne radio mostove ili bežične tačke pristupa koje su direktno konektovane na kablovsku infrastrukturu.
SSID (Service Set Indetifier) identifikuje neku bežičnu mrežu po imenu, takođe poznatije kao ime bežične mreže. Na slici 1 je dat primer oba načina rada bežičnih mreža.
Slika 1
Danas je u primeni nekoliko tipova bežičnih tehnologija i to: 802.11a, 802.11b, 802.11g i 802.11n. Sve tehnologije se međusobno razlikuju po maksimalnim brzinama prenosa podataka, dometu signala, broju istovremenih korisnika, nivoima zaštite i enkripcije podataka. Trenutno je u upotrebi najzastupljeniji 802.11g standard koji ima dobar odnos između dobrih i loših karakteristika. Omogućava brzinu mrežnog protoka od 54 Mbps uz zadržavanje visokog nivoa sigurnosti korišćenjem enkripcionih protokola. Paralelno sa njim, mada još uvek u razvoju, je i 802.11n standard koji ide dalje sa maksimalnim brzinama prenosa podataka od čak 600 Mbps uz naravno povećan stepen enkripcije i autentifikacije u odnosu na predhodne standarde.
Sigurnosni protokoli bežičnih mreža su, možemo slobodno reći, priča za sebe. Ima ih nekoliko koji su danas u upotrebi. Da bismo zaštitili bežičnu mrežu, neophodno je konfigurisati i autentifikaciju i enkripciju istovremeno.
Podrazumevano (default) stanje svake mreže je Open, što znači da mreža nije zaštićena kroz početna podešavanja. Mere i procedure autentifikacije, autorizacije i kriptovanja se dodatno podešavaju i konfigurišu pomoću interfejsa uređaja ili pomoću instrumenata i aplikacija third-party. Zbog razloga sigurnosti mreže i podataka, nije preporučen slobodan (Open) pristup mreži.
Bežične LAN mreže podržavaju sledeće sigurnosne standarde:
Metode umanjivanja sigurnosnih rizika kod bežičnih mreža: