Dinamična fotografija privlači pažnju posmatrača i ističe delove koji su najzanimljiviji ili na koje autor fotografije želi da privuče najviše pažnje posmatrača. Posmatrajte fotografiju kao muziku – pesma koja je sačinjena iz jednog tona, iste dinamike i tempa može da bude samo dosadna, dok je pesma koja je dinamična, koja ima varijacije u tempu, tonovima zanimljivija slušaocu, ali, naravno, samo ukoliko je sve to dobro ukomponovano. Tako na fotografijama možete isticati delove na osnovu – zasićenosti bojom, osvetljenosti, oštrine, kontrasta itd.
U Adobe Photoshopu sve to ste mogli da uradite u okviru slojeva. Primenom određenog efekta u stanju ste da potom maskirate delove koje želite da zaštitite. Adobe Camera RAW Vam pruža mogućnost da slične efekte postignete čak i bez slojeva i standardnih maski koje poznajete iz Photoshopa. Alatke koje su Vam za to potrebne su Adjustment Brush i Graduated Filter, možete ih naći u Tool Baru ili ih pokrenite tastaturnim prečicama K. Kada ih aktivirate, automatski će se na mestu panela pojaviti njihov panel - Adjustment Brush ili Graduated Filter, koji Vam daju mogućnost da podešavate parametre na osnovu kojih ćete određene delove fotografije menjati.
Kreiranje nove „maske” – svaka maska će biti označena čiodom (Pin). Kada jednom započnete novu sesiju, možete dodavati delove koji će prihvatiti promene i oduzimati delove koje ste slučajno dodali ili želite da ne prihvate promene, odnosno bukvalno da maskirate i odmaskirate
Napravite New Adjustment - određenom veličinom četke sa manje ili više zamagljenim ivicama (Feather) napravite „osetljivi deo” tog podešavanja. Štiklirajte Check Box - Show Mask kako biste videli šta radite i to u podešenoj boji. Primetićete da četka sa većim Featherom ima dva kruga – prvi, spoljni označava veličinu same četke, a drugi, unutrašnji, najosetljiviji deo na njoj jer je sve između ublaženo Feather opcijom. Ukoliko želite blagim potezima da pravite masku smanjite Flow.
Kada napravite masku pokušajte da izmenite podešavanja „osetljivog dela” uz pomoć klizača Exposure, Saturation, Sharpness...
Na slici je označena čioda - Pin. Jednim klikom možete ući unutar njenih podešavanja i videti masku koju ste za to podešavanje napravili, ukoliko je štikliran Check Box „Show Mask”. Maska je u ovom slučaju označena crvenom bojom
Kada aktivirate radio dugme New, jednim klikom krećete da pravite novu masku, a samim tim ćete kreirati novi Pin. Klikom na Pin, ulazite u njegove opcije i u mogućnosti ste da sagledate masku ili promenite podešavanja.
Ova alatka radi na gotovo identičan način kao i Adjustment Brush, samo što je maska koju pravite, odnosno taj „osetljivi deo” koji će biti izmenjen određen gradijentalnom maskom. Ukoliko poznajete alatku Gradient Brush i način na koji ona radi, ovu alatku ćete veoma lako savladati, a pored toga ćete videti koliko može da bude korisna kada želite da napravite dinamičnu fotografiju ili da uz pomoć ove opcije sredite bilo kakve nepravilnosti, lošu osvetljenost, itd.
Za razliku od Adjustment Brush alatke, maska koju pravite je na bazi gradijenta i upravo zato je određuju dve tačke - zelena i crvena.
U svakom momentu možete selektovati jednu tačku kako biste odredili pravac gradijenta i kako biste povećali ili smanjili tranzicioni deo, odnosno razmak između dve tačke. Što je veći razmak, to će prelaz biti manje uočljiv i bolji. Kada dodajete novi gradijent, tačka odakle krećete sa kreiranjem (prvi klik) će postati zelena, a na mestu gde pustite levi taster miša će biti crvena tačka. Tada takođe možete odrediti i direkciju i dužinu gradijenta.
Veliki broj fotografija će, čak iako su slikane profesionalnim fotoaparatima, imati šum na sebi koji je najbolje vidljiv ukoliko postavite nivo zumiranosti preko 100%. Bitno je da taj šum otklonite što je više moguće, ali da pri tome ne izgubite detalje na slici. Kad to uradite možete izoštriti celu sliku ili samo delove koji su bili u fokusu kako bi bili jasniji, a samim tim privlačili više pažnje. Uklanjanje šuma (Reduce Noise) će u manjoj ili većoj meri blurovati određene delove fotografije zbog čega je potrebno da potom izvršite izoštravanje (Sharpening) kako biste to otklonili i dodatno izoštrili fotografiju. Šum možete otkloniti u ovom panelu, sliku možete po želji celu izoštriti, a potom uz pomoć alatki Adjustment Brush i Graduated Filter možete dodatno izoštriti najpotrebnije detalje na fotografiji.
HSL panel
Ovaj panel se unutar Adobe Camera RAW programa ponaša slično kao opcija Hue / Saturation panela Adjustments u Photoshopu. Panel je podeljen na tri celine - Hue, Saturation i Luminance:
Ukoliko želite da napravite crno-belu fotografiju (Grayscale), štiklirajte Check box „Convert to Grayscale”, na taj način ćete biti u mogućnosti da kontrolišete koja će "boja" biti koliko osvetljena na toj crno-beloj fotografiji.
Ovaj panel vam daje mogućnost da obojite vašu fotografiju različitim tonovima i to zasebno, u svetlijim (Highlights) i tamnim oblastima (Shadows) fotografije.
Uz pomoć klizača Hue određujete nijansu boje koja će biti dominantna u svetlim ili tamnim oblastima fotografije, dok na klizaču Saturation možete da podesite koliko će ta nijansa, odnosno odabrana dominantna boja na fotografiji biti zasićena.