Digitalne podele
Osobine nacionalnih kultura i ICT-a
Osobine nacionalnih kultura igraju izuzetno bitnu ulogu ne samo u oblikovanju komunikacije na globalnoj ravni već i u obliku prihvatanja informacionih i komunikacionih tehnologija uopšte.
Veći broj istraživanja posvećen je uticaju koji informacione tehnologije ostvaruju u smislu efekata na formu komunikacije, postojeće socijalne norme ili stvaranje sasvim novih normi (netiquette).
Međutim, u proučavanju odnosa kulture i informacionih tehnologija manje istraživanja je posvećeno efektima koje specifične dimenzije određene kulture imaju na usvajanje i upotrebu ICT-ja.
Istraživanja
Proučavajući uticaj kulture na širenje kompjuterskih mreža i usvajanje ICT-ja uopšte, Mejtland posle opsežnog pregleda literature i teorijskih modela postavlja pet radnih hipoteza o ovom odnosu (Maitland, 1998).
U istrazivanjima se oslanja na Hofstedov model dimenzija nacionalnih kultura
Hofstedov model
Dimenzija Interpretacija po Hofstedovom modelu
• Individualizam- kolektivizam
• feminost-maskulinost
• kratkoročna – dugoročna orijentacija
• distanca u odnosu na moć
• izbegavanje neizvesnosti
Individualizam-kolektivizam
U kolektivističkim kulturama odnosi preovlađuju nad zadacima, a menadžment je usmeren na grupu a ne na pojedinca
Femino-maskulidnost
U Hofstedovom modelu ova dimenzija ima posebnu interpretaciju: u maskulinim kulturama rodne uloge su striktno razdvojene, dok se u feminim kulturama društvene uloge rodova preklapaju.
Kratkoročna-dugoročna orijentacija
Kulture sa dugoročnom orijentacijom (Kina, Japan, Tajvan,,Hongkong) odlikuje poštovanje društvenih i statusnih obaveza, visoka stopa štednje, istrajnost kao karakteristika.
Distanca u odnosu na moć i izbegavanje neizvesnosti
• Distanca u odnosu na moć
Opisuje međuzavisnost odnosa, stepen u kome su pojedinci sa manje moći spremni da prihvate nejednaku distribuciju moći u društvu.
• Izbegavanje neizvesnosti
Opisuje stepen u kome pripadnici kulture doživljavaju neodređene i nesigurne situacije kao pretnju.